niedziela, 31 sierpnia 2014

szydełkowy notatnik - ściegi - Diamond Trellis Stitch


Diamond Trellis Stitch


Dziś sposób wykonania pokazanego powyżej ściegu. Opis oraz film znaleziony tu. Wszystko w języku angielskim. Zachęcam jednak do obejrzenia filmu, gdzie w bardzo przystępny sposób autorka tłumaczy krok po kroku sposób wykonania ściegu.  Pomimo słabej znajomości angielskiego udało mi się odtworzyć sposób jego wykonania. Jeżeli pojawią się błędy, to z góry przepraszam i proszę o uwagi w komentarzach.

Rz.1. Zaczynamy od wykonania 14 o ł  +1o. zwrotne ( przy większej robótce liczba oczek podzielna przez 4) w drugie oczko łańcuszka wykonać półsłupek  oraz w pozostałe oczka łańcuszka (razem 14 półsłupków)

Rz. 2. odwrócić robótkę i wykonać 3 oł., po czym w każde oczko z poprzedniego rzędu wykonać podwójny słupek (14 podwójnych słupków)


Rz. 3. odwracamy robótkę i wkładamy znaczniki ( u mnie kolorowe spinacze) w 1, 4, 8, 12 oczko poprzedniego rzędu. Następnie wykonać 1 oł,* nawinąć na szydełko włóczkę dwa razy, po czy wbić szydełko w 3 półsłupek 1 rzędu (na zdjęciu zaznaczone szydełkiem.)


 przeciągnąć przez ten półsł. włóczkę (teraz na szydełku znajdują się 4 pętelki) i przeciągnąć przez nie włóczkę najpierw przez dwie, potem przez 2 i przez 2. Po czym w kolejne 3 o.ściegu po znaczniku wykonujemy 3 półsłupki. Następnie nawijamy dwie pętelki na szydełko i ponownie wbijamy szydełko w ten sam półsłupek 1 rz. i przeciągamy nitkę przez ten półsłupek, po czym przez pętelki znajdujące się na szydełku*Nawijamy na szydełko ponownie włóczkę dwa razy, po czym znowu wbijamy szydełko w półsupek 1 rz. (znajdujący się pod środkowym podw. słupkiem między znacznikami) i postepujęmy analogicznie wykonująć kolejne kratki ściegu. Tak samo postępujemy do końca rzędu. Kończymy rząd  i odwracamy robótkę.

Rz. 4. powtarzamy  Rz. 2 (znaczniki w 4, 8, 12, itd oczko ściegu)Rz. 5. wykonać o ł. i dwa półsłupki i postępować jak wyżej wbijając szydełko pod kratki ściegu jak pokazano na zdjęciu.
Powtarzać rzędy 2 -5 A teraz popatrzcie co można zrobić takim ściegiem. Przyznam, że ścieg bardzo mi się spodobał, spróbuję wykorzystać go do zrobienia takiego właśnie kosza. Autorką zdjęcia jest Esther z bloga http://makemydaycreative.com

I jak Wam się podoba?
pozdrawiam Kasia :-)

5 komentarzy:

 1. kiedys zrobiłam sobie komin tymi rombami
  http://www.pinterest.com/pin/23503229275028219/
  generalnie dzięki słupkom reliefowym mozna wyczarować i swietne warkocze:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo ładny komin, o warkoczach nie wiedziałam więc muszę poszukać, chyba, że masz jakąś podpowiedź :-) pozdrawiam

   Usuń
  2. https://www.google.pl/search?q=cable+crochet&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=CiAEVOGoEJfiatnogqgO&ved=0CAYQ_AUoAQ&biw=1366&bih=647

   tutaj mnóstwo inspiracji

   Usuń
 2. Jejku dopiero patrząc na wzór użyty do wydziergania kosza widać jaki jest piękny. Idealnie pasuje do niego taka plecionka:) ciekawe czy dałabym radę coś takiego zrobić...

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem pewna, że tak :-) Nie ma wyjścia trzeba spróbować, może pomocny w próbowaniu będzie mój opis :-)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twój komentarz :-)